Školské stravovanie

Autor: Zuzana Tesková | 5.9.2011 o 13:07 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1295x

  Stravovanie je nevyhnutnou súčasťou života. Keďže študenti trávia častokrát viac času v škole než doma, školská jedáleň je pre nich tým správnym východiskom. Alebo, možno aj nie.

 

V tomto rýchlom, uponáhľanom svete, mnohokrát zabúdame na podstatu jedla. Ignorujeme zdravú kuchyňu a v mnohých krajinách, bohužiaľ, servírujeme nezdravé jedlá aj deťom. Vedeli ste, že v dôsledku nezdravého a mastného jedla môžu vaše deti žiť až o 10 rokov menej než vy? Je to dosť desivé, keď si predstavíte, že z generácie na generáciu sa to bude len zhoršovať.

Možno si hovoríte, že doma varíte a variť viete. Tak teda gratulujem. Ste na tom super! Lepšie než polovica Veľkej Británie. No zaujímate sa o to čo jedia vaše deti v škole?

Určite všetci poznáte tzv. Šéfkuchára bez čapice – Jamieho Olivera. Okrem toho, že dobre varí, vedie prednášky o dôležitosti školskej stravy. Tiež ako jediný dokázal získať peniaze zo štátneho rozpočtu na zlepšenie úrovne školských jedální a tým ovplyvnil stravovacie návyky mnohých ľudí. Celé to spustilo zistenie, že kuchári v jedálňach Anglicka často varili polotovary alebo veľmi nezdravé formy jedál. Deti si na to časom tak zvykli, že nedokázali jesť už nič iné. Niet divu, veď doma im servírovali na tanier podobné veci. A nie len to. Na desiatu im balili čokolády, čipsy a sladké nápoje a to je, ako Jamie povedal, trestuhodné!

Keď si to teraz zrátame, zistíme, že deti nemali za celý deň ani jedno normálne jedlo. Nemali ani len základnú znalosť o jedle. Keď vám dieťa povie, pozerajúc na rajčinu, že je to cvikla, tak je to už dosť zlé.

Samozrejme, tieto údaje boli hlavne o Británii a pochopiteľne USA detto. Určite sem nechcem zaraďovať Slovensko, kde čoraz viac ľudí zisťuje, ako dôležitá je zdravá strava. No nemyslím si, že by pre deti boli školské jedálne veľmi atraktívne. Preto aj v prípadoch Slovenska, často vyhrá nejaký ten polotovar. Lenže žiaľ, u nás sa nenašiel žiadny Jamie Oliver, ktorý by mal odvahu žiadať peniaze od štátu na školskú stravu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?